Elections for Town and Parish Council Seats were held on Thursday 2 May 2019. You can find out the results here.

To view the results for the uncontested election, please see Icon for pdf here [365.45KB].


Belstone

Name of CandidateDescription (if any)Number of votes
ASH, Michael William John 101
BOYCE, Paul Stephen 82
CLIST, Sophie Anne Brinton 43
COOPER, Peter Sidney 115
CRUICKSHANK, Nigel Graham 49
CURRIE, Edward Charles 63
EMERSON, Elisabeth Anne 33
LITTLE, Douglas Hugo 44
NORMAN, Elizabeth Ann 92
NORRISH, Susan Elizabeth 99
PIKE, Jonathan Maynard 99
TOWNSHEND, Christopher Thomas Hayter 59
WEAVER, Theresa 84


Ballots issued: 159

Spoiled ballots: 0

Turnout: 74.65%

MICHAEL ASH, PAUL BOYCE, PETER COOPER, ELIZABETH NORMAN, SUSAN NORRISH, JONATHAN PIKE and THERESA WEAVER were duly elected.


Dartmoor Forest (Princetown Ward)

Name of CandidateDescription (if any)Number of Votes
BISHOP, Ian Raymond 101
DRUETT, John Michael 125
HENSON, Philip MichaelRetired Engineer82
MANNING, Gregory John 87
RENDERS, Mark Christian 291
STONES, Wendy 192
TIGWELL, Nigel KeithIndependent108
WORTH, David EdwardIndependent164


Ballots issued: 481

Spoiled ballots: 1

Turnout: 34.48%

IAN BISHOP, JOHN DRUETT, GREGORY MANNING, MARK RENDERS, WENDY STONES, NIGEL TIGWELL and DAVID WORTH were duly elected.


Highampton

Name of CandidateDescription (if any)Number of Votes
BURGESS, George 70
DAYMAN, Mary Alma 86
DIMMOCK, Richard Martin 77
DUMPLETON, CHARLES 84
KNIGHT, Alma Beatrice 76
MALE, Stephen FrederickLocal Resident70
REES, Dawn Hilary 91
ROSE, Glenn 78


Ballots issued: 138
Spoiled ballots: 0

Turnout: 48.76%

MARY DAYMAN, RICHARD DIMMOCK, CHARLES DUMPLETON, ALMA KNIGHT, DAWN REES and GLENN ROSE were duly elected.

The final seat was tied, with both GEORGE BURGESS and STEPHEN MALE each receiving 70 votes after a recount. The tie was broken by virtue of a coin toss, with GEORGE BURGESS being declared the winner.

GEORGE BURGESS was duly elected.


Plasterdown Grouped (Sampford Spiney Ward)

Name of CandidateDescription (if any)Number of votes
COLE, Elizabeth Mary 47
COLE, Neil Harvie 22
HILL, Simon Patrick 43
VERNON, Geoffrey NicholasFarmer Independent41


Ballots issued: 61
Spoiled ballots: 0

Turnout: 60.40%

ELIZABETH COLE, SIMON HILL and GEOFFREY VERNON were duly elected.


Tavistock Town Council (North Ward)

Name of candidateDescription (if any)Number of votes
BOYD-MOODY, JeffreyIndependent936
CRAWFORD, Lesley AnnLabour Party422
ELLIS, James EdwardIndependent559
FEY, Antony RobertIndependent544
MANN, UrsulaIndependent777
MOREWOOD, Jack Daniel KevinConservative Party Candidate321
SHELDON, JohnConservative Party Candidate332
SQUIRE, Peter CyrilLiberal Democrat496
WILLIAMSON, PaulIndependent for Community and Business625


Ballots issued: 1436
Spoiled ballots: 5

Turnout: 38.88%

JEFFREY MOODY, LESLEY CRAWFORD, JAMES ELLIS, TONY FEY, URSULA MANN, PETER SQUIRE and PAUL WILLIAMSON were duly elected.


Tavistock Town Council (South East Ward)

Name of CandidateDescription (if any)Number of votes
HUTTON, AndrewIndependent871
PARKER, GrahamIndependent876
PREST, Geoffrey RolandConservative Party Candidate361
SANDERS, Philip RichardConservative Party Candidate324
SMITH, Barry Robert CharlesIndependent661
SMITH, HarryIndependent598
WARD, Paul StanleyIndependent851


Ballots issued: 1347
Spoiled ballots: 24

Turnout: 46.04%

ANDREW HUTTON, GRAHAM PARKER, BARRY SMITH, HARRY SMITH and PAUL WARD were duly elected.


Tavistock Town Council (South West Ward)

Name of CandidateDescription (if any)Number of Votes
EWINGS, Mandy Victoria LouiseIndependent626
JOHNSON, AnneIndependent679
LEWIS, Allen Peter 261
PARKER, Virginia AnneIndependent520
STONE, Helen LouiseLabour Party235
VENNING, Alick James 280


Ballots issued: 985
Spoiled ballots: 20

Turnout: 34.17%

MANDY EWINGS, ANNE JOHNSON, ALLEN LEWIS, VIRGINIA PARKER and ALICK VENNING were duly elected.