Elections for Borough Council Seats were held on Thursday 2 May 2019. You can find out the results here.

The following wards were uncontested.

  • Burrator
  • Hatherleigh

To view the results for the uncontested election, please see Icon for pdf here [12.05KB].


Bere Ferrers

Name of CandidateDescription (if any)Number of Votes
CROZIER, Peter EdwardConservative Party Candidate473
MEDHURST, Katherine RoseLabour Party320
MUSGRAVE, Charles RobinLiberal Democrat491
PENGELLY, DavidUK Independence Party (UKIP)291
REED, Graham RichardLiberal Democrats258
WHITWORTH, David JohnLabour Party149


Ballot Papers issued: 1206
Spoiled Ballots: 12

Turnout: 40.61%

PETER EDWARD CROZIER and CHARLES ROBIN MUSGRAVE are duly elected.


Bridestowe

Name of CandidateDescription (if any)Number of votes
BONES, Pamela GailLiberal Democrat301
LIGHT, Malcolm David JohnLabour Party194
MOTT, CarolineConservative Party Candidate600
SOUTHCOTT, Terence JohnConservative Party Candidate538


Ballot papers issued: 990
Turnout: 39.60%

Spoiled Ballots 34

CAROLINE MOTT and TERENCE JOHN SOUTHCOTT were duly elected.


Buckland Monachorum

Name of CandidateDescription (if any)Number of Votes
CHEADLE, Richard FrankIndependent789
MARCHESE, Anthony ParkerLabour Party151
REED, Patricia AnneLiberal Democrats229
SANDERS, Philip RichardConservative Party Candidate457
WOOD, Lucy JaneGreen Party587


Ballots issued: 1344
Spoiled ballots: 15

Turnout 45.51%

RICHARD CHEADLE and LUCY WOOD were duly elected.


Chagford

Name of CandidateDescription (if any)Number of votes
HEYWORTH, Nicola MaryConservative Party Candidate299
OSBISTON, David JohnGreen Party282


Ballots issued: 593
Spoiled ballots: 12

Turnout: 50.43%

NICOLA MARY HEYWORTH was duly elected


Dartmoor

Name of CandidateDescription (if any)Number of votes
EARP, StephenConservative Party Candidate128
RENDERS, Mark ChristianIndependent484


Ballots issued: 615
Spoiled papers: 3

Turnout: 44.09%

MARK CHRISTIAN RENDERS was duly elected.


Drewsteignton

Name of CandidateDescription (if any)Number of votes
FRISBY, Paula LouiseLabour Party62
RIDGERS, Paul JamesConservative Party Candidate315
ROWE, Lisa AnneGreen Party236


Number of Ballot papers issued: 620
Spoiled ballots: 7

Turnout 44.99%

PAUL JAMES RIDGERS was duly elected.


Exbourne

Name of CandidateDescription (if any)Number of votes
BRICKLEY, Peter FrankLabour Party280
NORMAN, Hugh JonathanGreen Party433
RATCLIFFE, Barry IanConservative Party Candidate537
SAMUEL, Lois EstherConservative Party Candidate579


Ballots issued: 1102
Spoiled ballots: 33

Turnout 35%

BARRY IAN RATCLIFFE and LOIS ESTHER SAMUEL were duly elected.


Mary Tavy

Name of CandidateDescription (if any)Number of votes
FIFE COOK, Michael ArthurIndependent52
PEARCE, Terence GeorgeIndependent399
ROBERTS, AnnabelConservative Party Candidate249


Ballots issued: 703
Spoiled ballots: 3

Turnout: 54.29%

TERENCE GEORGE PEARCE was duly elected.


Milton Ford

Name of CandidateDescription (if any)Number of votes
JORY, NeilThe Conservative Party Candidate339
MUNNELLY, DavidLabour Party168


Ballots issued: 535
Spoiled ballots: 28

Turnout: 37.05%

NEIL JORY was duly elected.


Okehampton North

Name of CandidateDescription (if any)Number of votes
BALL, KevinConservative Party Candidate593
DAVIES, Michael BrynConservative Party Candidate615
EDWARDS, Teresa DawnConservative Party Candidate430
IRELAND,Michael JohnIndependent582
LEECH, Antony FrankIndependent902
LIGHTFOOT, Elaine MarieLabour Party463


Ballots issued: 1448
Spoiled ballots: 10

Turnout: 35.68%

KEVIN BALL, MICHAEL BRYN DAVIES and ANTONY FRANK LEECH were duly elected.


Okehampton South

Name of CandidateDescription (if any)Number of Votes
CALDER, Malcolm WilliamGreen Party320
RUSH, Robert MichaelUK Independence Party (UKIP)239
THOMAS, Simon CHristopherConservative Party Candidate232
VACHON, Paul RichardIndependent424
YELLAND, Julie VeronicaConservative Party Candidate335


Ballots issued: 893
Spoiled ballots: 7

Turnout: 31.14%

PAUL RICHARD VACHON and JULIE VERONICA YELLAND were duly elected.


South Tawton

Name of CandidateDescription (if any)Number of votes
DANIEL, Lynn ChristineGreen Party434
WATTS, Louise SachaConservative Party Candidate275


Ballots issued: 720
Spoiled ballots: 11

Turnout: 46.07%

LYNN CHRISTINE DANIEL was duly elected


Tamarside

Name of CandidateDescription (if any)Number of votes
BONES, Christopher JohnLiberal Democrat74
EDMONDS, Christopher NevilleConservative Party Candidate403
WATE, Zoe LorraineLabour Party72


Ballots issued: 559
Spoiled ballots: 10

Turnout: 39.84%

CHRISTOPHER NEVILLE EDMONDS was duly elected.


Tavistock North

Name of CandidateDescription (if any)Number of Votes
BOYD-MOODY, JeffreyIndependent870
COULSON, Andrew JohnIndependent717
CRAWFORD, Lesley AnnLabour Party326
HIPSEY, Stephen JonIndependent695
MOREWOOD, Jack Daniel KevinConservative Party Candidate263
SHELDON, JohnConservative Party Candidate269
SQUIRE, Peter CyrilLiberal Democrat338


Ballot issued: 1435
Spoiled ballots: 5

Turnout: 38.86%

JEFFREY BOYD-MOODY, ANDREW COULSON and STEVE HIPSEY were duly elected.


Tavistock South East

Name of CandidatesDescription (if any)Number of votes
COX, Stephen JamesLabour Party223
OXBOROUGH, Robert JohnConservative Party Candidate415
PALMER, Sara AlisonGreen Party386
SELLIS, Deborah Katherine AnneConservative Party Candidate663
SPETTIGUE, JamesIndependent665


Ballots issued: 1339
Spoiled ballots: 9

Turnout: 45.76%

DEBORAH KATHERINE ANNE SELLIS and JAMES SPETTIGUE were duly elected.


Tavistock South West

Name of CandidateDescription (if any)Number of votes
BRIDGEWATER, Adam DuncanIndependent483
EWINGS, Mandy Victoria LouiseIndependent504
GILPIN, JonathanConservative Party Candidate170
JENKINS, ChristianConservative Party Candidate163
MILLER, Wendy MargaretGreen Party234
STONE, Helen LouiseLabour Party179


Ballots issued: 982
Spoiled ballots: 14

Turnout: 34.06%

ADAM BRIDGEWATER and MANDY EWINGS were duly elected.